August 15-17, 2016Washington, DC
Art of Catering Food 2016 | Peter Rosenberg

Education Schedule

All SessionsSpeakersMy Schedule
View Sessions As:
  
    • Monday | 7:00am
    • Monday, 7:00am - 8:15am
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
      Monday, 7:00am - 9:00am
      Location:  Grand Registration
      Track:
    • Monday | 8:00am
    • Monday, 8:00am - 2:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Sandy Hammer (Allseated), Eric Evert (Whole Fresh Foods), John Cohen (Total Party Planner), Thaddaeus Smith (Sterno Products), Pete Schellenbach (RATIONAL USA), Bruce Carchman (PERDUE Foodservice), David Sasuga (Fresh Origins), Merceds Lamamié de Clairac (Foods From Spain), Jack Milan (Edibles by Jack), Tasha G. (Chef Rubber), Blake Dickson (Certified Angus Beef), Catherine Vu (CAMBRO Manufacturing), Erik Allen (Bamboo Studios), Lee Ann Kelly (American Metalcraft, Inc.), Eric Elkin (EMI Yoshi)
      Track: Culinary
    • Monday | 8:15am
    • Monday, 8:15am - 8:45am
      Location:  Grand Ballroom
      Track: Culinary
    • Monday | 8:45am
    • Monday, 8:45am - 9:15am
      Location:  Grand Ballroom
      Brittney Melnick (B With A Twist Catering), Anil Melnick (B With A Twist Catering)
      Track: Culinary
    • Monday | 9:20am
    • Monday, 9:20am - 10:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Elgin Woodman (A Joy Wallace Catering, Design & Special Events)
      Track: Culinary
    • Monday | 10:15am
    • Monday, 10:15am - 11:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Kyle Gragasin (Purple Onion Catering)
      Track: Culinary
    • Monday | 11:00am
    • Monday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Angela Callos (Catering by Design), Jesse Albertini (Catering by Design)
      Track: Culinary
    • Monday | 11:30am
    • Monday, 11:30am - 12:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Thomas Keslinke (Chef's Roll)
      Track: Culinary
    • Monday | 12:00pm
    • Monday, 12:00pm - 1:00pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Monday | 1:00pm
    • Monday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Grand Ballroom
      Todd Annis (Bold American Catering), Michael Olivas
      Track: Culinary
    • Monday | 2:00pm
    • Monday, 2:00pm - 6:00pm
      Location:  TBD
      Track: Culinary
      Monday, 2:00pm - 6:00pm
      Location:  TBD
      Track: Culinary
    • Tuesday | 8:00am
    • Tuesday, 8:00am - 8:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning), Paul Larson (Blue Plate)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 8:30am
    • Tuesday, 8:30am - 9:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Robin Selden (Marcia Selden Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 9:00am
    • Tuesday, 9:00am - 9:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Sandy Hammer (Allseated)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 9:30am
    • Tuesday, 9:30am - 10:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Phil Evans (Mitchell's Catering & Events)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 10:00am
    • Tuesday, 10:00am - 10:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Kevin Alexandroni (Sova Food), Adam Gooch (Common Plea Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 11:00am
    • Tuesday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Bonnie Kravitz (Daniel et Daniel Catering and Event Creation), Ashley Harriger (Blue Plate Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 11:30am
    • Tuesday, 11:30am - 12:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Jeff McClure (Sodexo)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 12:00pm
    • Tuesday, 12:00pm - 1:30pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Tuesday | 1:35pm
    • Tuesday, 1:35pm - 2:30pm
      Location:  Grand Ballroom
      Peter Rosenberg (Certified Angus Beef), Blake Dickson (Certified Angus Beef)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 2:30pm
    • Tuesday, 2:30pm - 3:00pm
      Location:  Grand Ballrooom
      Ken Barrett (BG Events and Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 3:10pm
    • Tuesday, 3:10pm - 3:45pm
      Location:  Grand Ballroom
      Lynn Buono (Feast Your Eyes Catering), Chris Nguyen (Feast Your Eyes Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 3:45pm
    • Tuesday, 3:45pm - 4:15pm
      Location:  Grand Ballroom
      Rachanee Keovorabouth (Thomas Caterers of Distinction)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 4:15pm
    • Tuesday, 4:15pm - 4:50pm
      Location:  Grand Ballroom
      Aaron Fuchs (Wagshal's group)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 4:50pm
    • Tuesday, 4:50pm - 5:20pm
      Location:  Grand Ballroom
      Keith Lord (The Wild Thyme Company), Heather Carr (Footers Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 7:00pm
    • Tuesday, 7:00pm - 10:00pm
      Location:  Dock 5 at Union Market
      Track: Culinary
    • Wednesday | 8:00am
    • Wednesday, 8:00am - 8:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Paul Larson (Blue Plate), Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 8:30am
    • Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Grand Ballroom
      Eric LeVine (Morris Tap and Grill)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 9:30am
    • Wednesday, 9:30am - 12:45pm
      Location:  Meeting Room Level
      Lynn Buono (Feast Your Eyes Catering), Chris Nguyen (Feast Your Eyes Catering), John Walsh (The Classic Catering People), Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning), Kyle Gragasin (Purple Onion Catering)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 1:00pm
    • Wednesday, 1:00pm - 1:30pm
      Location:  Grand Ballroom
      Steve Sanchez (The JDK Group), Kurt Wewer (Metalaye Hospitality)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 1:30pm
    • Wednesday, 1:30pm - 2:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Meena Purushothaman (Occassions Caterers), Sara Hancock (Occassions Caterers)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 2:10pm
    • Wednesday, 2:10pm - 3:10pm
      Location:  Grand Ballroom
      Todd Gray (Equinox)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 3:45pm
    • Wednesday, 3:45pm - 4:45pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Wednesday | 6:00pm
    • Wednesday, 6:00pm - 6:00pm
      Location:  Stratford University
      Track: Culinary
  • Peter RosenbergCorporate Executive ChefCertified Angus Beef

    From a classroom in Africa to the Culinary Institute of America in Hyde Park, New York, Chef Peter Rosenberg is recognized for his calm confidence and innovation in the kitchen. The executive chef leads the culinary vision at the Certified Angus Beef ® Education & Culinary Center, where he welcomes chefs, distributors, retailers and influencers for menu ideation, meat fabrication and culinary creation.

    Chef Peter has spent three decades nurturing his catering skills at his catering business DELICATEXAS Food Creations and Catering and several top-rated hotels, including Rosewood's Hotel Bel-Air in Los Angeles, The Mansion on Turtle Creek in Dallas, Texas, and the Remington Hotel in Houston,Texas. Through his catering and consulting business, he worked alongside the Texas Beef Council, U.S. Meat Export Federation, University of Houston and the Certified Angus Beef ® brand to share beef meal solutions around the world. Before joining the brand's culinary team, Chef Peter was the senior executive chef at Texas A&M University in College Station, Texas.

    A graduate of the Culinary Institute of America, Chef Peter has catered events for U.S. presidents and royalty including Queen Elizabeth and Prince Philip as well as the Crown Prince of Saudi Arabia, while earning recognition from his peers and food critics. When he's not in the kitchen, Chef Peter and his wife, Rosemary, enjoy spending time with family, traveling and entertaining at their Wooster home.


    Presenting: