August 15-17, 2016Washington, DC
Art of Catering Food 2016 | Adam Gooch

Education Schedule

All SessionsSpeakersMy Schedule
View Sessions As:
  
    • Monday | 7:00am
    • Monday, 7:00am - 8:15am
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
      Monday, 7:00am - 9:00am
      Location:  Grand Registration
      Track:
    • Monday | 8:00am
    • Monday, 8:00am - 2:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Sandy Hammer (Allseated), Eric Evert (Whole Fresh Foods), John Cohen (Total Party Planner), Thaddaeus Smith (Sterno Products), Pete Schellenbach (RATIONAL USA), Bruce Carchman (PERDUE Foodservice), David Sasuga (Fresh Origins), Merceds Lamamié de Clairac (Foods From Spain), Jack Milan (Edibles by Jack), Tasha G. (Chef Rubber), Blake Dickson (Certified Angus Beef), Catherine Vu (CAMBRO Manufacturing), Erik Allen (Bamboo Studios), Lee Ann Kelly (American Metalcraft, Inc.), Eric Elkin (EMI Yoshi)
      Track: Culinary
    • Monday | 8:15am
    • Monday, 8:15am - 8:45am
      Location:  Grand Ballroom
      Track: Culinary
    • Monday | 8:45am
    • Monday, 8:45am - 9:15am
      Location:  Grand Ballroom
      Brittney Melnick (B With A Twist Catering), Anil Melnick (B With A Twist Catering)
      Track: Culinary
    • Monday | 9:20am
    • Monday, 9:20am - 10:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Elgin Woodman (A Joy Wallace Catering, Design & Special Events)
      Track: Culinary
    • Monday | 10:15am
    • Monday, 10:15am - 11:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Kyle Gragasin (Purple Onion Catering)
      Track: Culinary
    • Monday | 11:00am
    • Monday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Angela Callos (Catering by Design), Jesse Albertini (Catering by Design)
      Track: Culinary
    • Monday | 11:30am
    • Monday, 11:30am - 12:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Thomas Keslinke (Chef's Roll)
      Track: Culinary
    • Monday | 12:00pm
    • Monday, 12:00pm - 1:00pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Monday | 1:00pm
    • Monday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Grand Ballroom
      Todd Annis (Bold American Catering), Michael Olivas
      Track: Culinary
    • Monday | 2:00pm
    • Monday, 2:00pm - 6:00pm
      Location:  TBD
      Track: Culinary
      Monday, 2:00pm - 6:00pm
      Location:  TBD
      Track: Culinary
    • Tuesday | 8:00am
    • Tuesday, 8:00am - 8:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning), Paul Larson (Blue Plate)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 8:30am
    • Tuesday, 8:30am - 9:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Robin Selden (Marcia Selden Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 9:00am
    • Tuesday, 9:00am - 9:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Sandy Hammer (Allseated)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 9:30am
    • Tuesday, 9:30am - 10:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Phil Evans (Mitchell's Catering & Events)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 10:00am
    • Tuesday, 10:00am - 10:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Kevin Alexandroni (Sova Food), Adam Gooch (Common Plea Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 11:00am
    • Tuesday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Bonnie Kravitz (Daniel et Daniel Catering and Event Creation), Ashley Harriger (Blue Plate Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 11:30am
    • Tuesday, 11:30am - 12:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Jeff McClure (Sodexo)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 12:00pm
    • Tuesday, 12:00pm - 1:30pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Tuesday | 1:35pm
    • Tuesday, 1:35pm - 2:30pm
      Location:  Grand Ballroom
      Peter Rosenberg (Certified Angus Beef), Blake Dickson (Certified Angus Beef)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 2:30pm
    • Tuesday, 2:30pm - 3:00pm
      Location:  Grand Ballrooom
      Ken Barrett (BG Events and Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 3:10pm
    • Tuesday, 3:10pm - 3:45pm
      Location:  Grand Ballroom
      Lynn Buono (Feast Your Eyes Catering), Chris Nguyen (Feast Your Eyes Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 3:45pm
    • Tuesday, 3:45pm - 4:15pm
      Location:  Grand Ballroom
      Rachanee Keovorabouth (Thomas Caterers of Distinction)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 4:15pm
    • Tuesday, 4:15pm - 4:50pm
      Location:  Grand Ballroom
      Aaron Fuchs (Wagshal's group)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 4:50pm
    • Tuesday, 4:50pm - 5:20pm
      Location:  Grand Ballroom
      Keith Lord (The Wild Thyme Company), Heather Carr (Footers Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 7:00pm
    • Tuesday, 7:00pm - 10:00pm
      Location:  Dock 5 at Union Market
      Track: Culinary
    • Wednesday | 8:00am
    • Wednesday, 8:00am - 8:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Paul Larson (Blue Plate), Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 8:30am
    • Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Grand Ballroom
      Eric LeVine (Morris Tap and Grill)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 9:30am
    • Wednesday, 9:30am - 12:45pm
      Location:  Meeting Room Level
      Lynn Buono (Feast Your Eyes Catering), Chris Nguyen (Feast Your Eyes Catering), John Walsh (The Classic Catering People), Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning), Kyle Gragasin (Purple Onion Catering)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 1:00pm
    • Wednesday, 1:00pm - 1:30pm
      Location:  Grand Ballroom
      Steve Sanchez (The JDK Group), Kurt Wewer (Metalaye Hospitality)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 1:30pm
    • Wednesday, 1:30pm - 2:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Meena Purushothaman (Occassions Caterers), Sara Hancock (Occassions Caterers)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 2:10pm
    • Wednesday, 2:10pm - 3:10pm
      Location:  Grand Ballroom
      Todd Gray (Equinox)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 3:45pm
    • Wednesday, 3:45pm - 4:45pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Wednesday | 6:00pm
    • Wednesday, 6:00pm - 6:00pm
      Location:  Stratford University
      Track: Culinary
  • Adam GoochCorporate Executive ChefCommon Plea Catering

    Chef Adam L. Gooch graduated from the Pennsylvania Institute of Culinary Arts in Pittsburgh, PA and quickly became a rising star in the industry. At 25, Chef Adam was a nominee for the Chef of the Year Award and was running 7 different restaurants located in the Pittsburgh International Airport. Since then, he has won numerous awards and accolades for his food and culinary inventiveness. In 2004 he and his team opened The Willow Room earning them rave reviews and the Table Top Award for Best New Event Center. Chef Adam and his food have been written about in many local and national culinary publications.

    Continuing to expand upon his knowledge and exceed his diner's expectations, Chef Adam has done field studies in France at la Cordon Blue and Le Ritz Escoffier as well as here in the U.S. at the Culinary Institute of America. He is a member of the International Caterers Association, has served as a Board Member for the American Culinary Federation, and was cited as being one of the area's best new chefs.

    In his spare time, Chef Adam is an avid and award-winning ice carver. At age 26 he was ranked 24th in the USA and has taken home many gold medals.

    The love and passion Chef Adam has for the industry definitely reflects in his food.


    Presenting: