August 15-17, 2016Washington, DC
Art of Catering Food 2016 | Blake Dickson

Education Schedule

All SessionsSpeakersMy Schedule
View Sessions As:
  
    • Monday | 7:00am
    • Monday, 7:00am - 8:15am
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
      Monday, 7:00am - 9:00am
      Location:  Grand Registration
      Track:
    • Monday | 8:00am
    • Monday, 8:00am - 2:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Sandy Hammer (Allseated), Eric Evert (Whole Fresh Foods), John Cohen (Total Party Planner), Thaddaeus Smith (Sterno Products), Pete Schellenbach (RATIONAL USA), Bruce Carchman (PERDUE Foodservice), David Sasuga (Fresh Origins), Merceds Lamamié de Clairac (Foods From Spain), Jack Milan (Edibles by Jack), Tasha G. (Chef Rubber), Blake Dickson (Certified Angus Beef), Catherine Vu (CAMBRO Manufacturing), Erik Allen (Bamboo Studios), Lee Ann Kelly (American Metalcraft, Inc.), Eric Elkin (EMI Yoshi)
      Track: Culinary
    • Monday | 8:15am
    • Monday, 8:15am - 8:45am
      Location:  Grand Ballroom
      Track: Culinary
    • Monday | 8:45am
    • Monday, 8:45am - 9:15am
      Location:  Grand Ballroom
      Brittney Melnick (B With A Twist Catering), Anil Melnick (B With A Twist Catering)
      Track: Culinary
    • Monday | 9:20am
    • Monday, 9:20am - 10:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Elgin Woodman (A Joy Wallace Catering, Design & Special Events)
      Track: Culinary
    • Monday | 10:15am
    • Monday, 10:15am - 11:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Kyle Gragasin (Purple Onion Catering)
      Track: Culinary
    • Monday | 11:00am
    • Monday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Angela Callos (Catering by Design), Jesse Albertini (Catering by Design)
      Track: Culinary
    • Monday | 11:30am
    • Monday, 11:30am - 12:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Thomas Keslinke (Chef's Roll)
      Track: Culinary
    • Monday | 12:00pm
    • Monday, 12:00pm - 1:00pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Monday | 1:00pm
    • Monday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Grand Ballroom
      Todd Annis (Bold American Catering), Michael Olivas
      Track: Culinary
    • Monday | 2:00pm
    • Monday, 2:00pm - 6:00pm
      Location:  TBD
      Track: Culinary
      Monday, 2:00pm - 6:00pm
      Location:  TBD
      Track: Culinary
    • Tuesday | 8:00am
    • Tuesday, 8:00am - 8:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning), Paul Larson (Blue Plate)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 8:30am
    • Tuesday, 8:30am - 9:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Robin Selden (Marcia Selden Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 9:00am
    • Tuesday, 9:00am - 9:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Sandy Hammer (Allseated)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 9:30am
    • Tuesday, 9:30am - 10:00am
      Location:  Grand Ballroom
      Phil Evans (Mitchell's Catering & Events)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 10:00am
    • Tuesday, 10:00am - 10:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Kevin Alexandroni (Sova Food), Adam Gooch (Common Plea Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 11:00am
    • Tuesday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Bonnie Kravitz (Daniel et Daniel Catering and Event Creation), Ashley Harriger (Blue Plate Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 11:30am
    • Tuesday, 11:30am - 12:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Jeff McClure (Sodexo)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 12:00pm
    • Tuesday, 12:00pm - 1:30pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Tuesday | 1:35pm
    • Tuesday, 1:35pm - 2:30pm
      Location:  Grand Ballroom
      Peter Rosenberg (Certified Angus Beef), Blake Dickson (Certified Angus Beef)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 2:30pm
    • Tuesday, 2:30pm - 3:00pm
      Location:  Grand Ballrooom
      Ken Barrett (BG Events and Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 3:10pm
    • Tuesday, 3:10pm - 3:45pm
      Location:  Grand Ballroom
      Lynn Buono (Feast Your Eyes Catering), Chris Nguyen (Feast Your Eyes Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 3:45pm
    • Tuesday, 3:45pm - 4:15pm
      Location:  Grand Ballroom
      Rachanee Keovorabouth (Thomas Caterers of Distinction)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 4:15pm
    • Tuesday, 4:15pm - 4:50pm
      Location:  Grand Ballroom
      Aaron Fuchs (Wagshal's group)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 4:50pm
    • Tuesday, 4:50pm - 5:20pm
      Location:  Grand Ballroom
      Keith Lord (The Wild Thyme Company), Heather Carr (Footers Catering)
      Track: Culinary
    • Tuesday | 7:00pm
    • Tuesday, 7:00pm - 10:00pm
      Location:  Dock 5 at Union Market
      Track: Culinary
    • Wednesday | 8:00am
    • Wednesday, 8:00am - 8:30am
      Location:  Grand Ballroom
      Paul Larson (Blue Plate), Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 8:30am
    • Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Grand Ballroom
      Eric LeVine (Morris Tap and Grill)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 9:30am
    • Wednesday, 9:30am - 12:45pm
      Location:  Meeting Room Level
      Lynn Buono (Feast Your Eyes Catering), Chris Nguyen (Feast Your Eyes Catering), John Walsh (The Classic Catering People), Bill Pannhoff (B&B Catering & Event Planning), Kyle Gragasin (Purple Onion Catering)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 1:00pm
    • Wednesday, 1:00pm - 1:30pm
      Location:  Grand Ballroom
      Steve Sanchez (The JDK Group), Kurt Wewer (Metalaye Hospitality)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 1:30pm
    • Wednesday, 1:30pm - 2:00pm
      Location:  Grand Ballroom
      Meena Purushothaman (Occassions Caterers), Sara Hancock (Occassions Caterers)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 2:10pm
    • Wednesday, 2:10pm - 3:10pm
      Location:  Grand Ballroom
      Todd Gray (Equinox)
      Track: Culinary
    • Wednesday | 3:45pm
    • Wednesday, 3:45pm - 4:45pm
      Location:  Renaissance Ballroom
      Track: Culinary
    • Wednesday | 6:00pm
    • Wednesday, 6:00pm - 6:00pm
      Location:  Stratford University
      Track: Culinary
  • Blake DicksonExecutive Account ManagerCertified Angus Beef

    As an executive account manager for the Certified Angus Beef ® brand, Blake Dickson brings experience as a chef and center-of-the-plate specialist to foodservice distributors and restaurateurs in North Carolina, Florida and Virginia. His main focus is to provide sales, marketing and training initiatives to meet their individual needs.
    His foodservice career began as a youth in his native North Carolina as a restaurant cook, which led him to the Culinary Institute of America. After graduation, he worked as a chef for five years before entering food sales. Blake joined Southern Foods in 1989, where he developed his passion for the Certified Angus Beef ® brand. He also worked for US Foods and then Buckhead Beef Company in 2006. As Buckhead's director of sales, Blake developed business in the Carolinas and helped introduce the brand at Sysco Raleigh and Sysco Charlotte. He became the Certified Angus Beef ® specialist at Sysco Charlotte, before joining the brand's staff in 2014.
    A longstanding member of the American Culinary Federation, Blake holds an Associate of Science degree from the Culinary Institute of America. He and his wife, Luanne, are the proud parents of two adult children, Lisa and Steve. In his spare time, he enjoys trout fishing and hiking.

    Bdickson@certifiedangusbeef.com
    www.certifiedangusbeef.com
    (336)209-0961


    Presenting: